تاریخ انتشار :يکشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۴
کد مطلب : ۴۰۴
جالب است ۰ +
بیش از دومیلیون گردشگر خارجی در ماه مارس از ترکیه بازدید کردند که نشان دهنده افزایش قابل توجه ۱۲۹ درصدی نسبت به سال قبل است.
در ماه مارس؛ ایرانی‌ها صدرنشین سفر تفریحی به ترکیه
به گزارش روزنامه حریت؛ مرکز آمار ترکیه (TÜİK) در ۲۹ آوریل اعلام کرد که درآمد گردشگری این کشور در ژانویه تا مارس ۵.۴۵ میلیارد دلار بوده است.
ترکیه قصد دارد ۳۵ میلیارد دلار درآمد گردشگری داشته باشد که در سال ۲۰۲۱ به ۲۴.۵ میلیارد دلار رسید.
هزینه سرانه در سه ماهه اول ۸۴۵ دلار بود که نسبت به ۹۴۳ دلار در مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت.
به گفته تویک، حدود ۷۶.۵ درصد از درآمدهای گردشگری بدون احتساب هزینه‌های رومینگ و خدمات دریایی GSM از طریق گردشگران خارجی به دست آمده است، در حالی که ۲۳.۵ درصد باقی مانده از شهروندان ترکیه مقیم خارج از کشور بوده است.
به طور متوسط ​​هزینه هر شب بازدیدکنندگان ۶۸ دلار بود که کمی بیشتر از ۶۶ دلار در سال گذشته بود.
ورود گردشگران ۱۳۰ درصد افزایش یافته است.
در همین حال، وزارت فرهنگ و گردشگری اطلاعات خود را در ۲۹ آوریل منتشر کرد که نشان
می دهد ۲.۱ میلیون گردشگر خارجی در ماه مارس از ترکیه بازدید کرده‌اند که نسبت به ماه مشابه سال ۲۰۲۱ افزایش ۱۲۹.۷ درصدی را نشان می‌دهد.
ایرانی‌ها با 275 هزار نفر در صدر فهرست گردشگران خارجی در این ماه قرار دارند. حدود 187هزار آلمانی و 170هزار تبعه بلغارستان در ماه مارس از ترکیه دیدن کردند. بریتانیایی‌ها با ۸۷۰۰۰ نفر چهارمین گروه بزرگ بازدیدکنندگان را تشکیل می‌دادند.
با وجود جنگ جاری در اوکراین، نزدیک به 120هزار روس به ترکیه آمدند که حدود ۶ درصد از کل گردشگران خارجی را تشکیل می‌دهند.
داده‌های این وزارتخانه همچنین نشان می‌دهد که ترکیه در ماه مارس از ۶۶۰۰۰ اوکراینی استقبال کرده که در مقایسه با ۵۱۰۰۰ نفر در همان ماه سال ۲۰۲۱ و ۲۲۶۰۰ نفر در دو سال پیش، افزایش یافته است.
در سه ماهه اول سال، ورود گردشگران خارجی به کشور با ۱۵۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۴.۹ میلیون نفر رسید. در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، ترکیه ۴.۲ میلیون گردشگر بین المللی را جذب کرد.
مردم فعال در صنعت گردشگری ابراز نگرانی کرده‌اند
که به دلیل درگیری‌های جاری، جریان ورودی از روسیه و اوکراین ممکن است در سال جاری ضعیف‌تر شود.
داده‌های این وزارتخانه نشان می‌دهد که ۴.۷ میلیون روس و ۲.۱ میلیون اوکراینی در سال ۲۰۲۱ تعطیلات خود را در ترکیه گذرانده‌اند، در حالی که در سال ۲۰۱۹، ۷ میلیون روس و ۱.۶ میلیون اوکراینی از این کشور دیدن کرده بودند.
از ژانویه تا مارس ۲۰۲۲، بیش از 360 هزارروس و 145 هزاراوکراینی به ترکیه آمدند.
با این حال، هتلداران محلی امیدوارند که مسافران از سایر نقاط اروپا در تابستان امسال به ترکیه بروند زیرا ممنوعیت‌های سفر مرتبط با کووید-۱۹ برداشته شده و وضعیت همه‌گیر به طور قابل توجهی بهبود یافته است.
مهمت ارسوی ،وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه، در ۲۸ آوریل گفت که ترکیه درآمد و اهداف گردشگری خارجی خود را که برای سال ۲۰۲۲ تعیین کرده است حفظ می‌کند.
 ارسوی گفت: تقاضای زیادی از سوی کشورهای غربی و خاورمیانه وجود دارد.
وی همچنین افزود که انتظار می‌رود حداقل ۲۰۰ کشتی تفریحی در سال ۲۰۲۲ از بندر گالاتا در استانبول بازدید کنند. این رقم ممکن است امسال به ۲۵۰ کشتی برسد و در سال ۲۰۲۳ دو برابر شود.
  http://asremizban.com/vdcbuabaprhbg.iur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما