تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۱
کد مطلب : ۲۹۷
جالب است ۰ +
روستای فشتکه خُمام، درگیلان نخستین روستای ملی حصیر ایران است.حصیرهای این منطقه به کشورهایی مثل آلمان، فرانسه و امارات صادر می شود. ماده اولیه این حصیرها از خود منطقه تامین می شود و در جنگل نزدیک روستا رشد می کند.
دلربایی روستای حصیرایران
روستای فشتکه که با حصیرهایش زبانزد جهانیان شده است، از روستاهای خطه سرسبز گیلان است. مردم روستای فشتکه کشاورزهستند و محصول اصلی آنها برنج است. در کنار کشاورزی، صنایع دستی نیز نقش پر رنگی در اقتصاد این روستا دارد. بسیاری از مردم بومی به خصوص در فصل پاییز و زمستان به حصیربافی با نوعی گیاه به نام لی مشغول هستند.
فشتکه را بافته شده در حصیر می ‌دانند و بهترین حصیرهای بافته شده نیز متعلق به این روستا است. هر سال بیشتر از سه میلیون قطعه حصیر به ارزش سیصد هزار دلار از استان گیلان به کشورهایی چون آلمان، فرانسه، آمریکا و امارات متحده‌ عربی صادر می‌ گردد.
اکثر فعالان این عرصه از سنین کودکی همپای خانواده ها به خصوص مادران حصیر بافی را می آموزند. این روستا مقام نخست را در خصوص بافت حصیر در سراسر ایران کسب کرده است.
از دوران باستان ایرانیان قدیم نه فقط از حصیر بعنوان زیرانداز استفاده می کردند بلکه ظروف حصیری نیز بسیار متداول بود. امروزه نیز ظروف حصیری با استقبال بیشتری بین علاقه‌ مندان به صنایع دستی مواجه شده است.
در حال حاضر گروه حصیر بافی ماهور این روستا، در بسیاری از نمایشگاه های استانی و ملی، مسطح بافی، تکه دوزی، تولید بسته بندی های تبلیغاتی به شیوه آرم بافی حجمی، تولید انواع صفحه های حصیری تبلیغاتی با ابعاد و اشکال هندسی متنوع و حجم سازی با ابزار تسهیل کننده محصولات حصیری را به معرض نمایش می گذارد.
عمدتا محصولات سنتی که با دست تولید می شوند برگرفته از مواد موجود از طبیعت هر منطقه است که در نهایت پسماند مضر نیز ایجاد نمی کنند.
حصیربافی در بسیاری از مناطق ایران رایج است، ولی نوار شمالی (سواحل دریای خزر) و نوار جنوبی کشور (از خوزستان تا سیستان) عمده مراکز تولید محصولات حصیری هستند.
سبدبافی و حصیربافی به عقیده بسیاری از محققان پس از سنگ تراشی، قدیمی ترین هنر و صنعتی است که انسان با آن آشنایی یافته و همچنین این هنر، منشأ پیدایش صنایع دستی دیگری مثل پارچه بافی، گلیم بافی، بامبوبافی، سفالگری و کوزه گری بوده است. به گفته برخی محققان، بافتن گلیم و قالی و انواع پارچه ها از روی سبد بافی و حصیربافی اقتباس شده و قدیمی ترین نمونه دستباف به حدود شش هزار سال قبل تعلق دارد.
ایران در کنار کشورهایی مانند ژاپن، کره و مکزیک یکی از شانزده کشور تولید کننده‌ حصیر به شمار می ‌رود.
  http://asremizban.com/vdcbuzb5prhb9.iur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما