تاریخ انتشار :چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۳
کد مطلب : ۵۸
جالب است ۰ +
نوستالژی جارو در شهرجارو
چند سال پیش که هنوز از صدای موتور جاروهای برقی در خانه ها خبری نبود،جاروهای دستی خوش رنگ همراه جدا نشدنی خانم های خانه بود.جاروهایی که مادران با ان عرض و طول خانه را طی می کردند.جارو صدای ارام و دلنشینی داشت وقتی فرش و قالی را نوازش می کرد.
خرید جارو هم کار هرکسی نبودومادران خانه در انتخابش وسواس ویژه ای به خرج می دانند.جارو اگر در شهر جارو ساخته می شدخریداران بسیاری داشت وکیفیتش تضمین شده بود.جارویی ماحصل کار دست هنرمندان و صنعتگران شهرکوچکی به نام امیرکلا .
شهر امیرکلا یکی از شهرهای کهن و با فرهنگ دیرینه خود دراستان مازندران ، با دارا بودن صنایع دستی وسنتی خود ، همواره مورد بازدید واستقبال گردشگران و مسافران می باشد.
یکی از صنایع دستی کهن ومهم این شهر "جارو"  با نام محلی «سازه» است .
تولیدکنندگان جارو را پس از جدا کردن بخش های  زائد مثل برگ و بذر آن) ارزن ) به چندین دسته  یا شاخه تقسیم می کنند ودر نهایت جهت تزئین و بافت نزد هنرمندان زن فرستاده  تا با نخهای نایلونی رنگی بافته شود .
 جارو ویژگی هایی دارد که بیانگر کیفیت و استحکام ان است.
 نوع مرغوب آن دارای ریز شاخه های بسیار و سرشاخه ها تقریباً به رنگ قرمز است .  نوع نامرغوب آن نیز برنگ چوب است ودراثر مصرف زود شکسته می شود .
قسمت اصلی فعالیت تولید جارو در امیرکلا  در خیابان طالقانی و بقیه بصورت پراکنده البته بصورت خیلی کم دردیگر محلات این شهر قراردارد .
 جاروبندی یکی از هنرهای دستی بسیار کمیاب درکشور است وکمتر جایی را می توان یافت که مانند خیابان طالقانی تمام تولیدکنندگان این صنعت یکجا گرد هم آمده باشند .
جاروها پس از دسته بندی و مرتب کردن شاخه ها که منجر به تولید دسته جارو می شود و پس از بافتن وتزئین آن که عموما"  توسط خانم ها  انجام می گیرد برای فروش فرستاده می شود .
در خصوص پیشینه این صنعت می توان گفت که در زمانهای قدیم خیلی رونق داشته وبه گفته یکی از تولیدکنندگان ،  در آن زمانها جارو به کشورهای همسایه شمالی فرستاده می شد. ولی اکنون باتوجه به مدرن شدن زندگی وهمچنین کشت نشدن این گیاه در مناطق کوهستانی رکود شدیدی در این صنعت به چشم می خورد . البته هنوز جارو با کیفیت بالا در این شهر توسط علاقه مندان به ریشه وسنت این شهر تولید می شود. http://asremizban.com/vdci2.awtt1avccb.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما